Skolskjuts vid växelvis boende, ansökan om

Den här tjänsten kräver inloggning
LÄS MER

Den här e-tjänsten är tillämplig för elever i grundskolan, anpassad grundskola och anpassad gymnasieskola. 

För att bli beviljad skolskjuts vid växelvis boende gäller följande:  

  • En av de båda bostadsadresserna ska tillhöra det upptagningsområde som gäller för skolan som eleven går i.

  • Båda föräldrarna ska bo i Mariestads kommun. Om den ena föräldern är bosatt i en annan kommun har eleven inte rätt till skolskjuts från den föräldern.

  • Vägen mellan hemmet och skolan ska uppfylla kommunens avståndskriterier

  • Föräldrarna ska ha gemensam vårdnad och det växelvisa boendet ska vara ett fast arrangemang. Eleven ska bo i princip lika mycket hos båda föräldrarna, vistas barnet endast en tredjedel av tiden hos en förälder anses det vara fråga om umgänge, eleven har då inte rätt till skolskjuts från den förälderns adress.

  • För elev som går på annan än anvisad skola prövas ansökan gentemot anvisad skola.

Förnyad ansökan görs inför varje nytt läsår. Skulle det förhållande som beslutet grundar sig på förändras, upphör beslutet att gälla med verkan från och med det datum då förändringen skett.

Sekretesskyddade personuppgifter

Om barnet eller vårdnadshavarna har sekretesskyddade personuppgifter kan du inte använda denna e-tjänst, kontakta skolan och be istället om en blankett.

Vårdnadshavarportalen

I vårdnadshavarportalen för skolskjuts kan du ta del av kommunens beslut gällande om eleven är berättigad till skolskjuts eller inte. Här kan du också se planerat färdsätt samt hållplats. Om du har skickat in en ansökan om skolskjuts är det här du kan se ditt beslut. I augusti månad innan skolan börjar kan berättigade elever ta del av sin färdplan.

Vårdnadshavarportalen för skolskjuts

 

Följande behövs för e-tjänsten

  • Inloggning med e-legitimation
  • Flerpart signering

Du kommer att gå igenom följande steg:

Föregående Nästa